Czym zajmuje się alpinista przemysłowy

W dzisiejszym świecie wiele zawodów odchodzi w zapomnienie. Na ich miejsce, na skutek rozwoju techniki pojawiają się nowe. Jednym z takich nowych zawodów jest alpinista przemysłowy, czyli osoba, która pracuje na wysokości wykorzystując do swojej pracy techniki wspinaczkowe oraz jaskiniowe.

Uznaje się, że alpinizm przemysłowy narodził się w Stanach Zjednoczonych, bo właśnie tam zaczęły powstawać pierwsze drapacze chmur. Praca ta jest trudna, ale jednocześnie bardzo dobrze płatna.

Na czym  polega praca alpinisty przemysłowego

Jak sama nazwa wskazuje alpinista przemysłowy pracuje na wysokości. Zgodnie z prawem, praca na wysokości zaczyna się już metr nad ziemią, ale tak naprawdę alpiniści przemysłowi często wykonują swoje obowiązki nawet kilkaset metrów nad jej powierzchnią. Usługi świadczone przez alpinistów to m.in. montaż reklam, odśnieżanie dachów czy czyszczenie szyb oraz elewacji. Przedstawiciel tego zawodu może też konserwować anteny czy maszty linii przesyłowych.

Alpinista przemysłowy

Alpinista przemysłowy – praca nie dla każdego

Podstawą wykonywania tego zawodu są odpowiednie predyspozycje i cechy osobowości. Tak jak górnik nie może mieć klaustrofobii, tak głównym wymogiem, który musi spełnić przyszły alpinista jest brak lęku wysokości. Poza tym trzeba mieć ukończone 18 lat. Alpinista przemysłowy musi być wytrzymały psychicznie i fizycznie oraz doskonale znosić zmienne warunki atmosferyczne, zimno, gorąco, deszcz.

Poza tym nie może chorować na cukrzycę, epilepsję, mieć problemów z sercem, ciśnieniem, omdleniami. Czynnikiem wykluczającym są również choroba alkoholowa oraz choroby psychiczne.

Wymagane szkolenia dla przyszłego alpinisty

Wymogi stawiane kandydatowi, który chciałby pracować jako alpinista przemysłowy, zmieniały się na przestrzeni lat. W latach 80-tych wystarczał zwykły kurs wspinaczkowy na skałkach. Potem wprowadzono kilkudniowe kursy dla przyszłych alpinistów. Obecnie aby zostać alpinistą przemysłowym należy powinno się ukończyć szkolenie IRATA.

Szkolenie to nie jest obowiązkowe, ale większość firmy nie zatrudnia osób, które go nie posiadają. Wynika to oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Szkolenie takie trwa 30 godzin. Przyszły specjalista od prac wysokościowych musi się liczyć z tym, że jego uprawnienia są przyznawane czasowo i trzeba je odnawiać.