Czy warto kupić ociekacz do butelek i smoczków?

Jeżeli planujesz karmić swoje dzieci mlekiem z butelki, to z pewnością nie raz zastanawiałaś się jak właściwie zadbać o higienę butelek i smoczków do butelek. Czy wystarczy myć i suszyć je jak standardowe naczynia? A może wymagają one jakiegoś specjalnego traktowania? Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji na temat prawidłowego mycia i suszenia butelek.

Mycie butelek – jak to zrobić właściwie?

Butelki do karmienia należy myć po każdym ich użyciu, najlepiej od razu po nakarmieniu dziecka, gdyż w resztkach mleka bardzo szybko rozwijają się bakterie. Butelki myje się albo specjalnym płynem do mycia butelek albo zwykłym płynem do mycia naczyń. Do mycia najlepiej używać szczotki do mycia butelek, gdyż jej użycie pozwoli na doczyszczenie każdego zakamarka butelki.

W przypadku starszych dzieci porządne umycie butelek najczęściej jest wystarczające. Ewentualnie można je dodatkowo przelać wrzątkiem. W przypadku najmłodszych dzieci po umyciu butelki powinny być dodatkowo wysterylizowane, tak aby pozbyć się wszystkich bakterii. Sterylizować butelki można na dwa różne sposoby – albo przy pomocy sterylizatora do butelek, do którego wlewa się odrobinę wody i wkłada na kilka minut do kuchenki mikrofalowej, albo poprzez gotowanie butelek przez kilka minut we wrzątku. O ile drugi sposób sprawdzi się w przypadku okazjonalnego używania butelek, o tyle w przypadku regularnego karmienia dziecka butelką dużo bardziej wygodnym rozwiązaniem jest używanie sterylizatora.

Suszenie butelek – jak się za to zabrać? Jak działa ociekacz do butelek i smoczków?

Umyte i wysterylizowane butelki należy jeszcze wysuszyć. Pamiętajmy, żeby butelek nie wycierać ściereczką do naczyń. Nawet jeśli wymieniamy ją stosunkowo często, to mimo wszystko z dużym prawdopodobieństwem znajdują się na niej jakieś bakterie. Jeśli użyjemy ją do wytarcia butelki, to zniweczymy cały efekt sterylizacji. Z tego samego powodu nie suszymy butelek na suszarce do naczyń.

Jedną z metod suszenia butelek jest postawienie ich do góry dnem na czystej ściereczce i pozostawienie do wyschnięcia. Alternatywą może być specjalna suszarka do butelek i smoczków. Taka suszarka z reguły wyposażona jest w specjalne widełki na których zawiesza się butelki do góry dnem i pozostawia do wyschnięcia. Ociekacz do butelek nie zajmuje dużo miejsca, a pozwala na jednoczesne suszenie kilku butelek.

Odpowiednie mycie i suszenie butelek jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które mają jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Podanie im pokarmu w niedokładnie umytej, niewysterylizowanej lub źle wysuszonej butelce może doprowadzić do pojawienia się u dziecka bólu brzuszka, a tego każdy rodzic z pewnością wolałby uniknąć.

Zobacz ociekacz do butelek i smoczkówhttps://www.nanobebe.pl/product,suszarka-do-butelek-i-smoczkow,18634