Jakie powinny być koszulki sportowe?

W porównaniu do wielu części garderoby, wybór koszulki do biegania i turystyki jest stosunkowo łatwy. Wszystkie koszulki powinny być na pewno wygodne, dobrze się układać i wykonywać skutecznie pracę. Muszą zachować odpowiednią temperaturę ciała podczas biegania i pieszych wędrówek.

Wygodna koszulka sportowa

Pamiętajmy też, by koszulki sportowe spełniały inne funkcje, związane z bieganiem i nie tylko. Musimy uważnie śledzić wszystkie szczegóły. Tak jak w przypadku każdego innego ubrania, najważniejsza jest wygoda. Wynika ona z trzech zasadniczych elementów: rodzaju szwów, tkaniny i dopasowania. Dopasowanie jest uzależnione od indywidualnego kształtu ciała sportowca, czy turysty.

Koszula może być wykonana z wielu różnych tkanin, które są zszywane. Tam, gdzie mniejsze kawałki się łączą ze sobą, znajdziemy szew. Sposób w jaki są one połączone, odgrywa dużą rolę w komforcie noszenia. Możemy nie zauważyć drobnych szwów na co dzień, gdy np. pracujemy lub odpoczywamy. Jednak podczas trenowania, może to być istotny czynnik.

Jaka tkaninę wybrać?

Jeśli chodzi o funkcjonalność, rodzaj użytej tkaniny jest drugim wpływowym aspektem. Najczęściej możemy znaleźć koszulki militarne, wykonane z bawełny, poliestru. Oceniając każdy t-shirt do turystyki, zarówno pod względem przepuszczalności powietrza, jak i czasu schnięcia, może się nam wydawać, że dwa razy analizujemy to samo.

Jednak, mimo że oba czynniki odnoszą się do tego, czy koszula będzie sucha i chłodna, bierzemy pod uwagę inne aspekty. Oddychanie odnosi się do zdolności koszulki do skutecznego umożliwienia przepływu koszulki przez tkaninę. Dzięki czemu pot może pozostać w postaci pary podczas przechodzenia przez koszulkę. Jeżeli będzie miała wyściółkę z siatki lub będzie wykonana z bardzo cienkiej tkaniny, będzie najlepsza.

Prędkość suszenia mierzy się w kontrolowanym środowisku, porównując wszystkie koszulki wojskowe, ociekające wodą. Dwa czynniki – wchłanianie wilgoci i wody – odgrywają zasadniczą rolę w czasie wysychania koszulki. Przenikaniem nazywamy zdolność włókna do pozbywania się potu przez t-shirt. Ważne są tutaj wielkości i kształty włókien na wewnętrznej i zewnętrznej stronie koszulki.

Szybkość wyschnięcia koszulki

Absorpcja wody (lub retencja) jest również kluczowym elementem, jak szybko koszulka może wyschnąć. Tkaniny, takie jak nylon i wełna, mogą wchłaniać wodę, w przeciwieństwie do poliestru. Jednak różne sploty poliestru mają różne zdolności zatrzymywania wody przez uwięzienie cząsteczek w tkaninie i może to doprowadzić do wolniejszego wyschnięcia.

Oczywiście, niezależnie od tego, o którym czynniku mówimy, koszula ma zapewnić odpowiednią temperaturę ciała. Im szybciej następuje parowanie, tym większy efekt chłodzenia, ale przez krótszy czas.

Zobacz koszulki sportowe: https://strefamocy.pl/pl/53-koszulki