Jakie korzyści daje model logistyczny

Zbyt późno wykryte błędy w projekcie, czy to produkcyjnej czy systemu transportowego lub magazynowego to gigantyczne koszty na późniejszych etapach. Wadliwe części, koszty przebudowy, problemy z dostarczaniem wyrobów na czas, to tylko kilka możliwych komplikacji, które przychodzą na myśl już po kilku chwilach zastanowienia. Pomocnym narzędziem może być w takiej sytuacji model logistyczny.

Czym jest model logistyczny?

Najprościej rzecz ujmując model logistyczny to narzędzie, które pozwala na wizualizację ukazującą projekt logistyczny (np. proces produkcji) w działaniu jeszcze na etapie samego projektowania, czyli przed rozpoczęciem działania. Inaczej mówiąc jest to po prostu symulacja. Czyli jak to działa?

Logistyczny model przeniesie klienta w wirtualną rzeczywistość, gdzie będzie mógł zobaczyć jak wygląda jego magazyn, jak sprawdza się zaplanowany transport czy też jak przebiega proces produkcyjny w nowej fabryce. Daje to możliwość oceny czy przygotowany projekt logistyczny spełnia założenia oraz już na tak wczesnym etapie wprowadzić niezbędne korekty.

projekt logistyczny

Nawet drobne niuanse

Każdy wie czym jest wąskie gardło w procesie produkcji. Na etapie projektowania dość łatwo można je przeoczyć. Model logistyczny wskaże je od razu. Przy okazji pokaże także jak bieżący projekt logistyczny radzi sobie z kwestią pełnego wykorzystania dostępnych maszyn i personelu. Czy jest w tej kwestii optymalne a może wymaga poprawek… Są procesy, w których losowość jest bardzo duża. Trudno je zaplanować, bo wiele rzeczy trudno przeliczyć. Mając za sobą moc obliczeniową komputera i siłę symulacji takie rzeczy są niestraszne.

Funkcjonalność i dostosowanie modelu logistycznego do rzeczywistości.

Wyobraźmy sobie magazyn… duży magazyn a w nim poszczególne strefy magazynowe, optymalne rozmieszczenie regałów, odpowiedni dobór wind, podnośników, przenośników. Mało kto ma taką świetną wyobraźnię. Bez wsparcia raczej trudno więc dopracować taki projekt logistyczny do perfekcji. Ale mając dobry model logistyczny, który umożliwia wygenerowanie wirtualnego magazynu obejmującego założenia, wszystko się zmienia.