Jaki program do wystawiania faktury vat?

Faktury są potwierdzeniem dokonanych transakcji pomiędzy nabywcą a sprzedającym oraz wykonanych usług. Na ich podstawie wyliczany jest także podatek. Dlatego też niezwykle ważne jest prawidłowe stworzenie tego dokumentu. Musi on zawierać sporo istotnych elementów, takich jak informacje o podmiotach, NIP przedsiębiorstwa, poprawna nazwa druku, właściwa stawka podatku i wiele innych. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w dobry program do pisania faktur.

Najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać program do wystawiania faktury vat

Musi być on intuicyjny i prosty w działaniu, ale jednocześnie nowoczesny i oczywiście dostosowany do aktualnych przepisów. Dzięki temu użytkownik niezależnie od wieku i umiejętności  będzie w stanie prawidłowo z niego korzystać. Kolejną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, są typy dokumentów, które za jego pomocą da się stworzyć. Zwykle jest ich kilka czy kilkanaście.

Te, które najczęściej się przydają to pro forma, nota korygująca, czy opcja utworzenia oferty dla klienta. Dobry program do wystawiania faktury vat (zobacz) powinien mieć także możliwość utworzenia cennika, czy listy firm. Dzięki temu nie ma konieczności za każdym razem wpisywania danych od początku. To znacznie skraca cały proces.

Inne udogodnienia programów do pisania faktur

Zagraniczni kontrahenci to konieczność wystawiania druków w obcych językach oraz walutach. Zamiast za każdym razem przerabiać dokumenty, najlepiej już na etapie wyboru programu zdecydować się na taki, który będzie pozwalał je tworzyć nie tylko po polsku. Minimum to angielski. Warto jednak, aby miał wbudowane inne języki, jak również opcję ręcznego wprowadzania tłumaczeń.

Przydać może się także moduł do raportowania. Pozwoli on tworzyć różne rejestry, które posłużą do analizy działania i rozwoju firmy. Na przykład rejestr płatności w łatwy sposób informuje użytkownika o tym, które faktury zostały zapłacone, a które nie. Daje to możliwość szybkiej i skutecznej reakcji, na przykład poprzez niezwłoczne wysłanie do kontrahenta przypomnienia.

Programy do pisania faktur vat obecne na rynku posiadają wiele opcji. Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ofert, tak aby w programie nie zabrakło żadnych istotnych funkcjonalności.