Czym jest otulacz przejściowy dla dziecka?

Narodziny dziecka to pod wieloma względami bardzo wyjątkowy, ale też trudny czas dla rodziców. Pojawia się nowy członek rodziny, którym trzeba się zaopiekować, a który nie potrafi sam przedstawić swoich potrzeb. Opiekunowie nie raz „stają na głowie”, aby zapewnić Maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Również dla tego nowonarodzonego małego człowieka przyjście na świat jest nie lada wyzwaniem.

Po dziewięciu miesiącach w ciepłym i ciasnym łonie matki dziecko musi poradzić sobie po drugiej stronie brzucha, gdzie jego ruchy nie są niczym skrępowane, co może budzić uczucie zagubienia i niepewności. Aby ułatwić niemowlęciu odnalezienie się nowej rzeczywistości – opracowano metodę swaddling.

Na czym polega swaddling?

Wspomniana metoda polega na ścisłym otulaniu dziecka. Niektórzy twierdzą, że pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka mogą stanowić tak zwany czwarty trymestr. Wówczas warto takie dzieciątko otulać za pomocą odpowiednio złożonego kocyka bądź flanelowej tkaniny. Producenci akcesoriów dla dzieci wychodzą rodzicom na przeciw i oferują gotowe otulacze. Produkty te są dostosowywane do etapu rozwoju dzieciątka i dzięki temu można skorzystać z trzech ich rodzajów:

  • otulacz od pierwszych dni życia,
  • otulacz przejściowy dla dziecka,
  • specjalny śpiworek z nogawkami/piżamka – dla komfortowego snu, bez ograniczeń.

Otulacz przejściowy dla dziecka. Kiedy z niego korzystać?

Najważniejsze dla noworodka są pierwsze dni i tygodnie życia. Wówczas otulenie powinno być dość znaczące, jednakże priorytetem nadal jest wygoda. Próby obracania się z plecków powinny być dla rodziców sygnałem, aby przejść na kolejny etap nocnego zabezpieczania swojej pociechy.

W tym momencie należy zaopatrzyć się w otulacz przejściowy dla dziecka, który posiada odpinane rękawki, aby młody człowiek mógł stopniowo przyzwyczajać się do większej swobody w trakcie snu. Można wówczas odpowiednio odpinać jeden rękawek, a następnie kolejny – obserwując ruchy Maluszka.

Swaddling dla dobra dziecka i rodziców

Metoda otulania niesie za sobą obopólne korzyści. Dla dziecka stanowi komfortowy i bezpieczny etap przejściowy pomiędzy długimi miesiącami w łonie matki a światem zewnętrznym, natomiast dla opiekunów jest to większa gwarancja spokoju i świadomość odpowiedzialnego dbania o swojego nowego, małego członka rodziny. Dobrze pamiętać o produktach, które firmy tworzą specjalnie na potrzeby tych najmniejszych.

Śpiworki, otulacze, piżamki dla dzieci znajdziesz w sklepie: https://www.lovetodream.pl/